United Solo Theatre Festival Off Broadway Show Tickets

United Solo Theatre Festival 2019 Tickets & Information

Theatre Row - The Studio Theatre

410 West 42nd Street

Between 9th and 10th Avenues

New York NY 10036 View on map

United Solo Theatre Festival 2019 Summary

2019 United Solo Theatre Festival is the world’s largest solo theatre festival held at the Theatre Row in the heart of the New York City theatre district on 42nd Street. The Festival presents renowned artists as well as new talents. Featured local and international shows fall into a vast selection of categories, ranging from drama, storytelling, puppetry, and multimedia shows to stand-up, magic, improv, dance, and musical. To find more about the shows go to www.unitedsolo.org.

Patrons are encouraged to cast votes for their favorite show, which will be presented with United Solo Audience Award.

United Solo Theatre Festival 2019 Special Information

UNITED SOLO THEATRE FESTIVAL 2019 – SHOW SCHEDULE

Thursday — Sep 19 @ 8:00 PM — Inheritance: A Litany performed by Janis Brenner
Friday — Sep 20 @ 7:30 PM — The Bark & The Tree performed by Vivian Nesbitt
Friday — Sep 20 @ 9:00 PM — Beat the Devil! performed by Glen Williamson
Saturday — Sep 21 @ 2:00 PM — Blood Type: Ragu performed by Frank Ingrasciotta
Saturday — Sep 21 @ 4:00 PM — 3 Men performed by Mike Folie
Saturday — Sep 21 @ 7:30 PM — Moonage Daydream performed by Mary Monahan
Sunday — Sep 22 @ 2:00 PM — Spectacular Falls performed by Anita Hollander
Sunday — Sep 22 @ 6:00 PM — Inconceivable: The Totally True One-Woman Semi-Fertile Quasi-"Musical" performed by Meirav Zur

Monday — Sep 23 @ 7:00 PM — Spectacular Falls performed by Anita Hollander
Tuesday — Sep 24 @ 7:30 PM — Almost 13 performed by Joan Kane
Wednesday — Sep 25 @ 7:30 PM — I Won’t Be in on Monday performed by Anne Stockton
Thursday — Sep 26 @ 7:30 PM — First by Faith: The Life of Mary McLeod Bethune performed by Richarda Abrams
Friday — Sep 27 @ 7:30 PM — Spectacular Falls performed by Anita Hollander
Saturday — Sep 28 @ 2:00 PM — The Tall Boy performed by Tandy Cronyn
Saturday — Sep 28 @ 4:00 PM — Move on the Cha-Cha’s performed by Diane Ripstein
Saturday — Sep 28 @ 6:00 PM — Inheritance: A Litany performed by Janis Brenner
Saturday — Sep 28 @ 7:30 PM — Move on the Cha-Cha’s performed by Diane Ripstein
Sunday — Sep 29 @ 2:00 PM — All Over the Map performed by BILL BOWERS
Sunday — Sep 29 @ 4:00 PM — The Medium… The Music… and Me! performed by DonnaD Lipari
Sunday — Sep 29 @ 7:30 PM — The Rude Awakening: Sex, Shame and Liberation performed by Amber Topaz

Monday — Sep 30 @ 7:00 PM — 400 Years in Manhattan performed by Noah Diamond
Tuesday — Oct 1 @ 7:30 PM — With Warmest Regards performed by Lori Brown Mirabal
Tuesday — Oct 1 @ 9:00 PM — Life Hacks with Miss Havisham performed by Jen Jurek
Wednesday — Oct 2 @ 3:30 PM — Chaos Theory performed by Randy Neale
Wednesday — Oct 2 @ 7:30 PM — First Violin performed by Sean Devare
Wednesday — Oct 2 @ 9:00 PM — The Designated Daughter performed by Victoria Podesta
Thursday — Oct 3 @ 7:30 PM — Borderline A**hole performed by Julie Gieseke
Thursday — Oct 3 @ 9:00 PM — Roosevelt: Charge The Bear performed by Phil Johnson
Friday — Oct 4 @ 9:00 PM — 400 Years in Manhattan performed by Noah Diamond
Saturday — Oct 5 @ 2:00 PM — That Wonder Boy performed by Bob Stromberg
Saturday — Oct 5 @ 6:00 PM — Collecting Driftwood performed by Susan Jacobson
Saturday — Oct 5 @ 7:30 PM — The Bench, A Homeless Love Story performed by Robert Galinsky
Saturday — Oct 5 @ 9:00 PM — In Love with Cancer performed by Marylou DiPietro
Sunday — Oct 6 @ 2:00 PM — Temples of Lung and Air performed by Kane Smego
Sunday — Oct 6 @ 4:00 PM — American Captives: Lena Baker and Sandra Bland performed by Connie Winston
Sunday — Oct 6 @ 6:00 PM — Crooked Shadows performed by Shawneen Rowe
Sunday — Oct 6 @ 7:30 PM — The Smuggler performed by Mick Mellamphy

Monday — Oct 7 @ 7:00 PM — Time On Fire: A Comedy of Terrors (Redux) performed by Evan Handler
Tuesday — Oct 8 @ 7:30 PM — Harlem on My Mind performed by Julia Breanetta Simpson
Tuesday — Oct 8 @ 9:00 PM — As Soon as You’re Born (They Make You Feel Small) performed by Jeremy Rishe
Wednesday — Oct 9 @ 3:30 PM — The MisEducation of Ms. Freeman performed by Alaina Freeman
Wednesday — Oct 9 @ 7:30 PM — Out of My Fathers’ House performed by Delaney O’Hare
Wednesday — Oct 9 @ 9:00 PM — Pardon My French! performed by Tangi Colombel
Thursday — Oct 10 @ 7:30 PM — Model Recall performed by Jeff Riberdy
Thursday — Oct 10 @ 9:00 PM — How I Found an Affordable Apartment on the Upper West Side of Manhattan Without Really Trying performed by Charles Gross
Friday — Oct 11 @ 7:30 PM — Jo: Not Just Mrs. Edward Hopper performed by Pippa White
Friday — Oct 11 @ 9:00 PM — Stroke of Luck performed by Farley Cadena
Saturday — Oct 12 @ 2:00 PM — Tricks to Happiness performed by Frank Olivier
Saturday — Oct 12 @ 4:00 PM — An Evening with Tennessee Williams performed by Sebastian Galvez
Saturday — Oct 12 @ 7:30 PM — The MisEducation of Ms. Freeman performed by Alaina Freeman
Saturday — Oct 12 @ 9:00 PM — Everyone Is Dying and So Am I performed by Michael John Ciszewski
Saturday — Oct 12 @ 6:00 PM — The Asylum Project performed by Elizabeth Mozer
Sunday — Oct 13 @ 2:00 PM — Confessions of a Mulatto Love Child performed by Bellina Logan
Sunday — Oct 13 @ 4:00 PM — Seeing Stars performed by Ellen Gould
Sunday — Oct 13 @ 7:30 PM — Everyone Is Dying and So Am I performed by Michael John Ciszewski

Monday — Oct 14 @ 7:00 PM — Beyond Glory performed by Steve Scott
Tuesday — Oct 15 @ 7:30 PM — Time On Fire: A Comedy of Terrors (Redux) performed by Evan Handler
Wednesday — Oct 16 @ 3:30 PM — Count on Me: A Girl and Her Dog performed by Haley Grace
Wednesday — Oct 16 @ 7:30 PM — Hedy Lamarr: Born in Ecstasy performed by Marine Assaiante
Wednesday — Oct 16 @ 9:00 PM — Shirley Valentine performed by Heather Alexander
Thursday — Oct 17 @ 7:30 PM — Digging in Their Heels performed by Sally J Perkins
Thursday — Oct 17 @ 9:00 PM — Seeing Stars performed by Ellen Gould

Friday — Oct 18 @ 7:30 PM — Magic 8 Ball: My Life with Asperger’s performed by George Steeves
Friday — Oct 18 @ 9:00 PM — A Bunch of Different Ways I’d Like to Die performed by Tim McDonough
Saturday — Oct 19 @ 2:00 PM — At Wit’s End: A Home for Retired Comics performed by Nancy Redman
Saturday — Oct 19 @ 4:00 PM — Has Anybody Seen Debbie? performed by Debbie Kasper
Saturday — Oct 19 @ 6:00 PM — Swimming In Mudd performed by John Mudd
Saturday — Oct 19 @ 9:00 PM — So Shines a Good Deed performed by Mark Redmond
Sunday — Oct 20 @ 4:00 PM — Has Anybody Seen Debbie? performed by Debbie Kasper
Sunday — Oct 20 @ 2:00 PM — Wasbian performed by Susan Ward
Sunday — Oct 20 @ 6:00 PM — Milkdrunk performed by Cathleen O'Malley
Sunday — Oct 20 @ 7:30 PM — I Found that the Sun Will Rise Tomorrow performed by Anna Snapp

Monday — Oct 21 @ 7:00 PM — Tales of Modern Motherhood, Part 2: Gender and Identity performed by Pam Levin
Monday — Oct 21 @ 8:30 PM — Time On Fire: A Comedy of Terrors (Redux) performed by Evan Handler
Tuesday — Oct 22 @ 7:30 PM — This is Very Important performed by Rahvaunia
Tuesday — Oct 22 @ 9:00 PM — Blindsided performed by Jeannette Rizzi
Wednesday — Oct 23 @ 3:30 PM — Life Encounters 2 performed by Michelle Felice Hartley
Wednesday — Oct 23 @ 7:30 PM — A Rose Called Candace performed by Candace Nicholas-Lippman
Wednesday — Oct 23 @ 9:00 PM — Figurehead performed by Lindsey Normington
Thursday — Oct 24 @ 7:30 PM — Hedy Lamarr: Born in Ecstasy performed by Marine Assaiante
Thursday — Oct 24 @ 9:00 PM — Equally Divine: The Real Story of the Mona Lisa performed by Jenny Lyn Bader
Friday — Oct 25 @ 6:00 PM — Geli and Uncle Alf performed by Pia Vicioso-Vila
Friday — Oct 25 @ 7:30 PM — Don Carlos: Prince of Asturias performed by Oscar Emmanuel Fabela
Friday — Oct 25 @ 9:00 PM — It’s Fine, I’m Fine performed by Stephanie Everett
Saturday — Oct 26 @ 2:00 PM — Music Lessons performed by Ed Napier
Saturday — Oct 26 @ 4:00 PM — The Book of Mamaw performed by Eugene Wolf
Saturday — Oct 26 @ 9:00 PM — I Found that the Sun Will Rise Tomorrow performed by Anna Snapp
Sunday — Oct 27 @ 4:00 PM — Lilly performed by Lillian Colón
Sunday — Oct 27 @ 2:00 PM — Don’t Call Me Young Lady! performed by Carolyn Meyer
Sunday — Oct 27 @ 7:30 PM — Warm Cheese performed by Teresa Thome

Monday — Oct 28 @ 7:00 PM — Houdini performed by Tom Frueh
Tuesday — Oct 29 @ 7:30 PM — Hollow/Wave performed by Anu Bhatt
Wednesday — Oct 30 @ 3:30 PM — Lemons performed by Rebecca Gever
Wednesday — Oct 30 @ 7:30 PM — Elizabeth I — In Her Own Words performed by Tamara Meneghini
Wednesday — Oct 30 @ 9:00 PM — The Book of Mamaw performed by Eugene Wolf
Thursday — Oct 31 @ 7:30 PM — Shield Maiden performed by Melanie Teichroeb
Thursday — Oct 31 @ 9:00 PM — The Ins and Outs of Fingers, Spoons and an Open Marriage performed by Pascale Roger-McKeever
Friday — Nov 1 @ 7:30 PM — Spiral performed by Matt Ketai
Friday — Nov 1 @ 9:00 PM — A Man and His Prostate performed by Edward Asner
Saturday — Nov 2 @ 2:00 PM — Just For Fun: A Pop-Up Magic Show with Robert Jägerhorn performed by Robert Jägerhorn
Saturday — Nov 2 @ 4:00 PM — In Order to Sleep Peacefully: An Adaptation of Alfred de Musset’s “Lorenzaccio” performed by Patric Madden
Saturday — Nov 2 @ 6:00 PM — What It Means to Be Free performed by Willow Lautenberg
Saturday — Nov 2 @ 7:30 PM — Monkey Man performed by Dana Lee Block
Saturday — Nov 2 @ 9:00 PM — The Ins and Outs of Fingers, Spoons and an Open Marriage performed by Pascale Roger-McKeever
Sunday — Nov 3 @ 2:00 PM — The Weekend Workshop performed by Joshua Searle-White, Ph.D.
Sunday — Nov 3 @ 4:00 PM — Seeing Stars performed by Ellen Gould
Sunday — Nov 3 @ 6:00 PM — Step Mama Drama! performed by Allison Hetzel

Monday — Nov 4 @ 7:00 PM — Eden, Transplanted performed by Eva Petric
Tuesday — Nov 5 @ 7:30 PM — March Alien performed by Cillian Hegarty
Tuesday — Nov 5 @ 9:00 PM — Chemo Barbie performed by Heather Keller
Wednesday — Nov 6 @ 3:30 PM — Bo-Nita performed by Terri Weagant
Wednesday — Nov 6 @ 7:30 PM — Woke Pussy performed by Rachel Griesinger
Thursday — Nov 7 @ 7:30 PM — The O Diary performed by Betsy Murphy
Thursday — Nov 7 @ 9:00 PM — You Were Supposed to Be This Great Thing performed by Warren McPherson
Friday — Nov 8 @ 7:30 PM — Callas performed by Paola Hadjilambri
Saturday — Nov 9 @ 2:00 PM — Divining Bernhardt performed by Bridget Kelly
Saturday — Nov 9 @ 4:00 PM— Bo-Nita performed by Terri Weagant
Saturday — Nov 9 @ 6:00 PM — Divining Bernhardt performed by Bridget Kelly
Saturday — Nov 9 @ 7:30 PM — La Sangre performed by Will Atkins
Sunday — Nov 10 @ 2:00 PM — The Kosher Cheerleader performed by Sandy Gelfound
Sunday — Nov 10 @ 4:30 PM — Pete Seeger’s The Incompleat Folksinger performed by Mark Hellman
Sunday — Nov 10 @ 7:30 PM — My Life: The Musical Version performed by Amit Gour

Monday — Nov 11 @ 7:00 PM — The Things They Carried performed by Jim Stowell
Tuesday — Nov 12 @ 7:30 PM — The Self-Portrait Project performed by Joseph Bricker
Wednesday — Nov 13 @ 3:30 PM — The Mavens performed by Rozara Sanders
Wednesday — Nov 13 @ 7:30 PM — The Gospel of John performed by Arthur Morton
Thursday — Nov 14 @ 7:30 PM — Her Downstairs performed by Sherill Turner
Friday — Nov 15 @ 6:00 PM — Before 30 performed by Tom Hartwell
Friday — Nov 15 @ 7:30 PM — Pete Seeger’s The Incompleat Folksinger performed by Mark Hellman
Saturday — Nov 16 @ 4:00 PM — Lost Antarctica performed by Toms Liepajnieks
Saturday — Nov 16 @ 6:00 PM — Sophisticated Vagabond performed by Aida Nadeem
Saturday — Nov 16 @ 7:30 PM — A Warehouse In Rochester performed by Aj Ditty
Saturday — Nov 16 @ 9:00 PM — I’m Woman performed by Ana Daud
Sunday — Nov 17 @ 6:00 PM — The Honorable Herbert Peabody performed by Kirk McGee

Monday — Nov 18 @ 7:00 PM — Anita Luna: The Diva performed by Anita Giovannini
Tuesday — Nov 19 @ 7:30 PM — Bare Knuckle performed by Jake Boston
Tuesday — Nov 19 @ 9:00 PM — There’s An Accordion In My Closet performed by LynnMarie
Wednesday — Nov 20 @ 3:30 PM — And God Forbid It Should Be So performed by Rosalind Sullivan-Lovett
Wednesday — Nov 20 @ 7:30 PM — 54 Silhouettes performed by CHARLES ETUBIEBI
Thursday — Nov 21 @ 7:30 PM — Mandy Picks a Husband performed by Amanda Broomell
Friday — Nov 22 @ 7:30 PM — Kafka’s Ape performed by Bonani Miyambo
Saturday — Nov 23 @ 2:00 PM — A Kiss: Antonio Ligabue performed by Marco Michel
Saturday — Nov 23 @ 7:30 PM — Chocoholic performed by Lilly Dennis
Sunday — Nov 24 @ 7:30 PM — Closing Gala

United Solo Theatre Festival 2019 Cast Members:

Solo performers from around the world

United Solo Theatre Festival 2019 Creative Team

Artistic Director: Omar Sangare
Creative Director: Julia Kwinto
Festival Coordinator: Marcin Lipinski
Literary Advisors: Michael Miller and Ilya Khodosh

United Solo Theatre Festival 2019 Related Links

United Solo Theatre Festival 2019 Quick Facts

Running Time:

3 Men – 75 minutes
400 Years in Manhattan – 100 minutes
54 Silhouettes – 63 minutes
A Warehouse In Rochester – 37 minutes
All Over the Map – 70 minutes
Almost 13 – 50 minutes
American Captives: Lena Baker and Sandra Bland – 75 minutes
And God Forbid It Should Be So – 75 minutes
Angry Conversations with God – 80 minutes
Anita Luna: The Diva – 80 minutes
As Soon as You’re Born (They Make You Feel Small) – 90 minutes
The Asylum Project – 53 minutes
At Wit’s End: A Home for Retired Comics - 90 minutes
Bare Knuckle – 60 minutes
The Bark & The Tree - 60 minutes
Beat the Devil! – 100 minutes
Before 30 – 60 minutes
The Bench, A Homeless Love Story – 60 minutes
Beyond Glory – 80 minutes
Blindsided – 80 minutes
Blood Type: Ragu – 85 minutes
Bo-Nita – 85 minutes
The Book of Mamaw – 93 minutes
Borderline A**hole – 60 minutes
The Boy on the Bureau – 72 minutes
A Bunch of Different Ways I’d Like to Die – 90 minutes
Callas – 65 minutes
Chaos Theory – 60 minutes
Chemo Barbie – 70 minutes
Chocoholic – 30 minutes
Collecting Driftwood – 50 minutes
Confessions of a Mulatto Love Child – 80 minutes
Count on Me: A Girl and Her Dog – 52 minutes
Crooked Shadows – 45 minutes
The Designated Daughter – 75 minutes
Digging in Their Heels – 60 minutes
Divining Bernhardt – 40 minutes
Don Carlos: Prince of Asturias - 30 minutes
Don’t Call Me Young Lady! – 80 minutes
Eden, Transplanted - 35 minutes
Elizabeth I – In Her Own Words – 60 minutes
Equally Divine: The Real Story of the Mona Lisa – 75 minutes
An Evening with Tennessee Williams – 70 minutes
Everyone Is Dying and So Am I – 70 minutes
Figurehead – 70 minutes
First by Faith: The Life of Mary McLeod Bethune – 50 minutes
First Violin – 55 minutes
Geli and Uncle Alf – 46 minutes
The Gospel of John – 60 minutes
Harlem on My Mind – 60 minutes
Has Anybody Seen Debbie? – 85 minutes
Hedy Lamarr: Born in Ecstasy – 45 minutes
Her Downstairs – 60 minutes
Hollow/Wave – 45 minutes
The Honorable Herbert Peabody – 55 minutes
Houdini – 90 minutes
How I Found an Affordable Apartment on the Upper West Side of Manhattan Without Really Trying – 85 minutes
I Found that the Sun Will Rise Tomorrow – 65 minutes
I Won’t Be in on Monday – 65 minutes
I’m Woman – 75 minutes
In Love with Cancer – 75 minutes
In Order to Sleep Peacefully: An Adaptation of Alfred de Musset’s “Lorenzaccio” – 75 minutes
The Ins and Outs of Fingers, Spoons and an Open Marriage - 90 minutes
Inconceivable: The Totally True One-Woman Semi-Fertile Quasi-"Musical" – 60 minutes
Inheritance: A Litany - 45 minutes
It’s Fine, I’m Fine – 70 minutes
Jo: Not Just Mrs. Edward Hopper – 58 minutes
Just For Fun: A Pop-Up Magic Show with Robert Jägerhorn – 45 minutes
Kafka’s Ape – 55 minutes
A Kiss: Antonio Ligabue – 75 minutes
The Kosher Cheerleader – 90 minutes
La Sangre – 45 minutes
Lemons – 34 minutes
Life Encounters 2 — 45 minutes
Life Hacks with Miss Havisham – 75 minutes
Lilly – 60 minutes
Lost Antarctica – 92 minutes
Magic 8 Ball: My Life with Asperger’s – 60 minutes
A Man and His Prostate – 80 minutes
Mandy Picks a Husband – 60 minutes
March Alien – 45 minutes
The Mavens – 35 minutes
The Medium… The Music… and Me! – 100 minutes
Milkdrunk – 60 minutes
The MisEducation of Ms. Freeman – 50 minutes
Model Recall – 55 minutes
Monkey Man – 45 minutes
Moonage Daydream – 45 minutes
Move on the Cha-Cha’s – 60 minutes
Music Lessons – 95 minutes
My Life: The Musical Version – 65 minutes
The O Diary – 55 minutes
Out of My Fathers’ House – 40 minutes
Pardon My French! – 75 minutes
Pete Seeger’s The Incompleat Folksinger – 125 minutes
A Rose Called Candace – 60 minutes
Roosevelt: Charge The Bear - 100 minutesThe Rude Awakening: Sex, Shame and Liberation – 65 minutes
Seeing Stars – 75 minutes
Shield Maiden – 60 minutes
The Self-Portrait Project – 35 minutes
Shirley Valentine – 80 minutes
The Smuggler – 65 minutes
So Shines a Good Deed – 77 minutes
Sophisticated Vagabond – 25 minutes
Spectacular Falls – 60 minutes
Spiral – 55 minutes
Step Mama Drama! – 48 minutes
Stroke of Luck – 90 minutes
Swimming In Mudd – 60 minutes
Tales of Modern Motherhood, Part 2: Gender and Identity – 60 minutes
The Tall Boy – 70 minutes
Temples of Lung and Air – 90 minutes
That Wonder Boy – 100 minutes
The Things They Carried – 80 minutes
There’s An Accordion In My Closet - 70 minutes
This is Very Important – 60 minutes
Time On Fire: A Comedy of Terrors (Redux) – 110 minutes
Tricks to Happiness – 82 minutes
Warm Cheese – 64 minutes
Wasbian – 65 minutes
The Weekend Workshop – 95 minutes
What It Means to Be Free – 45 minutes
With Warmest Regards – 55 minutes
Woke Pussy – 45 minutes
You Were Supposed to Be This Great Thing – 75 minutes

Upcoming Dates and Times

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
09/17 09/18 09/19 8:00 PM 09/20 7:30 PM 9:00 PM 09/21 2:00 PM 4:00 PM
09/22 2:00 PM 6:00 PM 09/23 7:00 PM 09/24 7:30 PM 09/25 7:30 PM 09/26 7:30 PM 09/27 7:30 PM 09/28 2:00 PM 4:00 PM

View Full Calendar

Price Range

$47.25 - $80.00 (Ticket prices include a $2.25 Restoration Fee.)
See this week's prices

Audience :

Some shows are inappropriate for children.
Children under the age of 4 are not permitted in the theatre.

First Preview Date Opening Date On Sale Through
September 19, 2019 September 19, 2019 November 24, 2019

Box Office Hours

Monday - Saturday: Noon - 6pm, Sunday: Noon - to curtain

There are no advance sales 1 hour before showtime!


Coat Room

None available.