United Solo Festival Off Broadway Tickets

United Solo Theatre Festival Tickets & Information

Theatre Row - The Studio Theatre

410 West 42nd Street

Between 9th and 10th Avenues

New York NY 10036 View on map

United Solo Theatre Festival Summary

2014 United Solo Theatre Festival is the world’s largest solo theatre festival held at the Theatre Row in the heart of the New York City theatre district on 42nd Street. The Festival presents over 130 productions this year! Featured local and international solo shows represent 6 continents, and fall into a vast selection of categories, ranging from drama, storytelling, puppetry, and multimedia shows to stand-up, magic, improv, dance, and musical. To find more about shows go to www.unitedsolo.org

United Solo Theatre Festival Special Information

The Schedule of Performances is:

Thursday - Sep 17 @ 7:30 PM - Butoh Medea performed by Yokko
Thursday - Sep 17 @ 9:00 PM - THE WONDER performed by Susan Ferrara
Friday - Sep 18 @ 6:00 PM - An Evening with Aunt Nona performed by Anna Carol
Friday - Sep 18 @ 7:30 PM - Jazz and Cocktails performed by Kristin Roderick
Friday - Sep 18 @ 9:00 PM - Oh My Goddess! A Comedy of Biblical Proportions performed by Sherry Glaser
Saturday - Sep 19 @ 2:00 PM - It’s About Time performed by Steve Belanger
Saturday - Sep 19 @ 4:00 PM - Daddy performed by Joe Gulla
Saturday - Sep 19 @ 7:30 PM - The Telegram performed by Ioan Ardelean
Saturday - Sep 19 @ 9:00 PM - Behind the Random Denominator performed by Mart Sander
Sunday - Sep 20 @ 2:00 PM - Jellybean performed by Lee Harrington
Sunday - Sep 20 @ 4:00 PM - YEAH, THAT HAPPENED. performed by Nick Rafello
Sunday - Sep 20 @ 6:00 PM - WHAT WILL PEOPLE THINK? performed by Anthoula Katsimatides
Sunday - Sep 20 @ 7:30 PM - Mark Twain Turns 70, Words & Songs performed by Rod Rawlings


Monday - Sep 21 @ 7:30 PM - The Biscuiteater performed by Jim Loucks
Tuesday - Sep 22 @ 9:00 PM - The Particulars performed by Kyle Gatehouse
Wednesday - Sep 23 @ 3:30 PM - I Am Hope performed by Mia Raye Smith
Wednesday - Sep 23 @ 7:30 PM - Broadway Confidential! performed by Jack Mauro
Wednesday - Sep 23 @ 9:00 PM - 3: Black Girl Blues performed by Danielle Mone` Truitt
Thursday - Sep 24 @ 7:30 PM - In the Storm of Pleasure performed by Daniel Benhamu
Thursday - Sep 24 @ 9:00 PM - WALKING TOWARD AMERICA performed by Annie Montgomery
Friday - Sep 25 @ 6:00 PM - Becoming Harriet Tubman performed by Natalie Daise
Friday - Sep 25 @ 7:30 PM - All Aboard performed by Tulis McCall
Saturday - Sep 26 @ 2:00 PM - Stuff performed by John Feffer
Saturday - Sep 26 @ 4:00 PM - WALKING TOWARD AMERICA performed by Annie Montgomery
Saturday - Sep 26 @ 7:30 PM - Perch performed by Brian Carbee
Saturday - Sep 26 @ 9:00 PM - One Funny Mother: I’m Not Crazy!! performed by Dena Blizzard
Sunday - Sep 27 @ 2:00 PM - Angry Conversations With God performed by Susan E Isaacs
Sunday - Sep 27 @ 4:00 PM - A Resume For Immortality performed by Gary Ketzenbarger
Sunday - Sep 27 @ 6:00 PM - TALES FROM GERIASSIC PARK - On the Verge of Extinction performed by Verna Gillis
Sunday - Sep 27 @ 7:30 PM - WALKING TOWARD AMERICA performed by Annie Montgomery

Monday - Sep 28 @ 9:00 PM - Doris Day: What Will Be performed by Arielle Haller-Silverstone
Tuesday - Sep 29 @ 7:30 PM - 2 Ruby Knockers, 1 Jaded Dick: A Dirk Darrow Investigation performed by Tim Motley
Tuesday - Sep 29 @ 9:00 PM - I AM THE GENTRY performed by Cara Gabriel
Wednesday - Sep 30 @ 3:30 PM - oranges performed by Catherine Dupont
Wednesday - Sep 30 @ 7:30 PM - Gravity: A Tragedy performed by Chilko Tivy
Thursday - Oct 1 @ 7:30 PM - WHAT WILL PEOPLE THINK? performedby Anthoula Katsimatides

Thursday - Oct 1 @ 9:00 PM - WALKING TOWARD AMERICA performed by Annie Montgomery
Friday - Oct 2 @ 6:00 PM - The Presentation performed by Robert Pemberton
Saturday - Oct 3 @ 2:00 PM - Mud Blood Baby performed by Joel Richards
Saturday - Oct 3 @ 4:00 PM - Marilyn-After performed by Nonnie Griffin
Saturday - Oct 3 @ 6:00 PM - A Revolution of Her Own! Deborah Samson Gannett performed by Judith Kalaora
Saturday - Oct 3 @ 7:30 PM - 50 Shades of DAY! performed by Sylvia Day
Sunday - Oct 4 @ 2:00 PM - Sanctuary performed by Susanne Sulby
Sunday - Oct 4 @ 4:00 PM - Fragmented performed by Jack Sundmacher
Sunday - Oct 4 @ 6:00 PM - La Voix Perdue performed by Bridget Hogan
Sunday - Oct 4 @ 7:30 PM - Oh Sarah! performed by Edith Acker

Monday - Oct 5 @ 9:00 PM - Beyond Words performed by Bill Bowers
Tuesday - Oct 6 @ 7:30 PM - Do You Know Me? performed by Mina Samuels
Wednesday - Oct 7 @ 3:30 PM - Upstream Swimming performed by Lindsey Steinert
Wednesday - Oct 7 @ 7:30 PM - It's Magic Time! performed by Andrew Trimmer
Wednesday - Oct 7 @ 9:00 PM - Rhonda Badonda: The Adventures of a Girl with a Pain in Her Brain performed by Rhonda Musak
Thursday - Oct 8 @ 7:30 PM - Sweatshop Boogie performed by Willard Morgan
Friday - Oct 9 @ 6:00 PM - I’mma Do Me performed by April Dae Rochon
Friday - Oct 9 @ 7:30 PM - Man’s Dominion performed by Tim Powell
Saturday - Oct 10 @ 2:00 PM - Typhoon of Tenderness performed by Dennis McSorley
Saturday - Oct 10 @ 4:00 PM - Heroine performed by MARY JANE WELLS
Saturday - Oct 10 @ 7:30 PM - Ways We Disappoint Our Parents performed by Ann Marie Yoo
Saturday - Oct 10 @ 9:00 PM - Uncle Philip’s Coat performed by Matty Selman
Sunday - Oct 11 @ 2:00 PM - The Heart of a Gypsy Troubadour performed by Richard Byford
Sunday - Oct 11 @ 4:00 PM - YoungGiftedandFAT performed by Sharrell D. Luckett
Sunday - Oct 11 @ 6:00 PM - Love in Action performed by Pippa White
Sunday - Oct 11 @ 7:30 PM - He Left in the middle of the night performed by Sandy Simona


Monday - Oct 12 @ 6:00 PM - America’s Next Top: One Top’s Hysterical Take on Life Love Tools and Boxes performed by Julie Novak
Monday - Oct 12 @ 7:30 PM - Upstream Swimming performed by Lindsey Steinert
Tuesday - Oct 13 @ 7:30 PM - THE COCKWHISPERER…A Love Story performed by Colette Kendall
Tuesday - Oct 13 @ 9:00 PM - Funnel Cake Flowers & The Urban Chameleons performed by HaJ
Wednesday - Oct 14 @ 3:30 PM - FOOD performed by Rhonda Khan
Wednesday - Oct 14 @ 7:30 PM - PANSY performed by Evan Lewis Johnson
Wednesday - Oct 14 @ 9:00 PM - I AM ENOUGH performed by Pandora Scooter
Thursday - Oct 15 @ 9:00 PM - Some of the Side Effects performed by David Shaw
Friday - Oct 16 @ 7:30 PM - Chasing Ballerinas: A Coming of Gay Story performed by Quinn Marcus
Friday - Oct 16 @ 9:00 PM - Smoker performed by Bob Brader
Saturday - Oct 17 @ 2:00 PM - Letters to Zoey performed by Garrett Buhl Robinson
Saturday - Oct 17 @ 6:00 PM - Schachner Vs. Schachner performed by Abby Schachner
Saturday - Oct 17 @ 7:30 PM - Inheritance performed by Jessica Wanamaker
Saturday - Oct 17 @ 9:00 PM - Hank Leaves Home performed by Erik Heger
Sunday - Oct 18 @ 2:00 PM - How to Draw a Nekkid Man performed by Tricia Rose Burt
Sunday - Oct 18 @ 4:00 PM - Worst.Boyfriend.Ever. performed by Julia Jackson
Sunday - Oct 18 @ 7:30 PM - Man Finds Soul performed by Terrence S. Gray


Tuesday - Oct 20 @ 7:30 PM - Recollection of Innocence performed by Guy Kaplunik
Tuesday - Oct 20 @ 9:00 PM - God Is in My Typewriter performed by Anna-Mari Laulumaa
Wednesday - Oct 21 @ 3:30 PM - Work is the Curse of the Drinking Classes performed by Johnson Flucker
Wednesday - Oct 21 @ 7:30 PM - Jeremiah’s Tuesday performed by Steven Kennedy
Wednesday - Oct 21 @ 9:00 PM - From a Yardie to a Yankee performed by Sardia Robinson
Thursday - Oct 22 @ 9:00 PM - BIG DUMMY performed by Mary Dimino
Friday - Oct 23 @ 6:00 PM - #Adaire performed by Adaire Kamen
Friday - Oct 23 @ 9:00 PM - The Miracle of Long Johns performed by David Lefkowitz
Saturday - Oct 24 @ 4:00 PM - Kaspar Hauser: The Open Secret of the Foundling Prince performed by Glen Williamson
Saturday - Oct 24 @ 7:30 PM - The last call. A micro-play from a story by Jean Cocteau performed by Alfredo Tauste
Sunday - Oct 25 @ 2:00 PM - That’s What She Didn’t Say: A True Story of Taboo, Redemption, & Musical Theatre performed by Bonnie Joy Sludikoff
Sunday - Oct 25 @ 4:00 PM - Diary of a Madman performed by Ilia Volok
Sunday - Oct 25 @ 7:30 PM - Move on the Cha-Cha’s performed by Diane Ripstein

Monday - Oct 26 @ 9:00 PM - The Woman Who Was Me performed by Liz Stanton
Tuesday - Oct 27 @ 7:30 PM - Clytemnestra or the Crime performed by Martha Tompoulidou
Tuesday - Oct 27 @ 9:00 PM - Catalpa performed by Joseph Freeman
Wednesday - Oct 28 @ 3:30 PM - Born MYdentity performed by Mary Jo Verruto McBride
Wednesday - Oct 28 @ 7:30 PM - Generic Magic Realism performed by Nat Cassidy
Wednesday - Oct 28 @ 9:00 PM - Erect but Unstable performed by John Arthur Sweet
Friday - Oct 30 @ 6:00 PM - ROGER (not his real name) performed by Matthew Vaky
Friday - Oct 30 @ 7:30 PM - Pieces of Me performed by Mykel
Friday - Oct 30 @ 9:00 PM - That Wonder Boy performed by Bob Stromberg
Saturday - Oct 31 @ 2:00 PM - That Wonder Boy performed by BobStromberg
Saturday - Oct 31 @ 6:00 PM - La Adelita Americana performed byAmanda Arbues
Saturday - Oct 31 @ 7:30 PM - In My Own X RatedWords performed by Pam Levin
Saturday - Oct 31 @ 9:00 PM - NO VACANCY performed by CleaStraus Rivera

Sunday - Nov 1 @ 2:00 PM - Journey to the Center of the Uterus: Adventures Infertility! performed by Kathleen Puls Andrade
Sunday - Nov 1 @ 4:00 PM - Northern Daughter performed by Donna Creighton
Sunday - Nov 1 @ 6:00 PM - Finding the Light performed by Lisa Hayes
Sunday - Nov 1 @ 7:30 PM - Groundwork performed by Mike Ostroski

Tuesday - Nov 3 @ 7:30 PM - Me, Myself, and Rita performed by Almog Pail
Tuesday - Nov 3 @ 9:00 PM - The Good Adoptee performed by Anna Bridgforth
Wednesday - Nov 4 @ 3:30 PM - 3 MEN performed by Mike Folie
Wednesday - Nov 4 @ 7:30 PM - Houdini performed by Tom Frueh
Wednesday - Nov 4 @ 9:00 PM - The Kreutzer Sonata performed by Robert Scott Smith
Thursday - Nov 5 @ 7:30 PM - Beneath My Fathers' Sky performed by Zara Phillips
Thursday - Nov 5 @ 9:00 PM - Marilia performed by Rogerio M.Pinto
Friday - Nov 6 @ 6:00 PM - Daggers MacKenzie performed by Melissa A. Kaplan
Friday - Nov 6 @ 7:30 PM - The Legend of Sleepy Hollow - retold by Jonathan Kruk performed by Jonathan Kruk
Saturday - Nov 7 @ 2:00 PM - DORA AND ME/ YO SOY DORA performed by Amy Urbina
Saturday - Nov 7 @ 7:30 PM - The Buffalo performed by Anthony Sneed
Saturday - Nov 7 @ 9:00 PM - Tiananmen Annie performed by Ann Starbuck
Sunday - Nov 8 @ 2:00 PM - Marilia performed by Rogerio M. Pinto
Sunday - Nov 8 @ 4:00 PM - Out of Focus performed by Geralyn Cassidy
Sunday - Nov 8 @ 6:00 PM - Susan Tierney performed by Susan Tierney
Sunday - Nov 8 @ 7:30 PM - Wolf Red performed by Elinor Randle

Monday - Nov 9 @ 9:00 PM - Burnt at the Steak performed by Carolann Valentino
Tuesday - Nov 10 @ 7:30 PM - The Day the Sky Turned Black performed by Ali Kennedy Scott
Tuesday - Nov 10 @ 9:00 PM - Namely Muscles performed by Claire Porter
Wednesday - Nov 11 @ 3:30 PM - Panther Hollow performed by David Lee White
Wednesday - Nov 11 @ 7:30 PM - Waiting for What? performed by Joosje Duk
Wednesday - Nov 11 @ 9:00 PM - BRIGHT SWORDS performed by Ryan Vincent Anderson
Thursday - Nov 12 @ 9:00 PM - My Insane Shakespeare performed by Arthur Elbakyan
Friday - Nov 13 @ 6:00 PM - RED FLAGS performed by Susan Gordon-Clark
Friday - Nov 13 @ 7:30 PM - The Unofficial Guide to Audience Watching Performance performed by Raphael Xavier
Friday - Nov 13 @ 9:00 PM - How I Brought Peace to the Middle East: A tragicomedy performed by David Kaye
Saturday - Nov 14 @ 4:00 PM - Mother Jones in Heaven by Si Kahn performed by Vivian Nesbitt
Saturday - Nov 14 @ 7:30 PM - OUR FRIENDS THE ENEMY performed by Alex Gwyther
Sunday - Nov 15 @ 6:00 PM - The Wedding Warrior performed by Casey Dressler
Sun - Nov 15 @ 7:30 PM - RACHEL CALOF: A MEMOIR WITH MUSIC performed by Kate Fuglei

Monday - Nov 16 @ 7:30 PM - MOTSWANA: Africa, Dream Again. performed by Donald Molosi
Monday - Nov 16 @ 9:00 PM - RACHEL CALOF: A MEMOIR WITH MUSIC performed by Kate Fuglei
Tuesday - Nov 17 @ 9:00 PM - A Little Drama performed by Gaya Traub
Wednesday - Nov 18 @ 3:30 PM - The Mermaid Who Learned How to Fly performed by Kyla Garcia
Wednesday - Nov 18 @ 7:30 PM - Love With Leila performed by Izad Etemadi
Wednesday - Nov 18 @ 9:00 PM - RACHEL CALOF: A MEMOIR WITH MUSIC performed by Kate Fuglei
Thursday - Nov 19 @ 7:30 PM - The Man Inside performed by Patrick Wiabel
Thursday - Nov 19 @ 9:00 PM - Auditions, Zoe’s Auditions performed by Suzanna Geraghty
Friday - Nov 20 @ 7:30 PM - How to Be a Good Mom…When You’ve Got a Schizophrenic Mother for a Role Model performed by Pamela Meek
Saturday - Nov 21 @ 2:00 PM - RACHEL CALOF: A MEMOIR WITH MUSIC performed by Kate Fuglei

United Solo Theatre Festival Cast Members:

Edith Acker, Ryan Vincent Anderson, Kathleen Puls Andrade, Amanda Arbues, Ioan Ardelean, Steve Belanger, Daniel Benhamu, Dena Blizzard, Bill Bowers, Bob Brader, Anna Bridgforth, Tricia Rose Burt, Richard Byford, Michael Capozzi, Brian Carbee, Anna Carol, Nat Cassidy, Geralyn Cassidy, Gina Costigan, Donna Creighton, Natalie Daise, Sylvia Day, Mary Dimino, Casey Dressler, Joosje Duk, Catherine Dupont, Arthur Elbakyan, Izad Etemadi, John Feffer, Johnson Flucker, Mike Folie, Joseph Freeman, Tom Frueh, Kate Fuglei, Cara Gabriel, Kyla Garcia, Kyle Gatehouse, Suzanna Geraghty, Verna Gillis, Sherry Glaser, Susan Gordon-Clark, Terrence S. Gray, Nonnie Griffin, Joe Gulla, Alex Gwyther, HaJ, Arielle Haller-Silverstone, Lee Harrington, Lisa Hayes, Erik Heger, Bidget Hogan, Susan E Isaacs, Julia Jackson, Evan Lewis Johnson, Judith Kalaora, Adaire Kamen, Melissa A. Kaplan, Guy Kaplunik, Anthoula Katsimatides, David Kaye, Colette Kendall, Steven Kennedy, Gary Ketzenbarger, Rhonda Khan, Jonathan Kruk, Anna-Mari Laulumaa, David Lefkowitz, Pam Levin, Jim Loucks, Sharrell D. Luckett, Quinn Marcus, Jack Mauro, Mary Jo Verruto McBride, Tulis McCall, Dennis McSorley, Pamela Meek, Donald Molosi, Annie Montgomery, Willard Morgan, Tim Motley, Rhonda Musak, Vivian Nesbitt, Julie Novak, Mike Ostroski, Almog Pail, Robert Pemberton, Zara Phillips, Rogerio M. Pinto, Claire Porter, Tim Powell, Nick Rafello, Elinor Randle, Rod Rawlings, Joel Richards, Diane Ripstein, Garrett Buhl Robinson, Clea Straus Rivera, Sardia Robinson, April Dae Rochon, Kristin Roderick, Mina Samuels, Mart Sander, Abby Schachner, Pandora Scooter, Ali Kennedy Scott, Matty Selman, David Shaw, Sandy Simona, Bonnie Joy Sludikoff, Mia Raye Smith, Robert Scott Smith, Anthony Sneed, Liz Stanton, Ann Starbuck, Lindsey Steinert, Bob Stromberg, Susanne Sulby, Jack Sundmacher, John Arthur Sweet, Alfredo Tauste, Susan Tierney, Chilko Tivy, Martha Tompoulidou, Gaya Traub, Andrew Trimmer, Danielle Mone` Truitt, Amy Urbina, Matthew Vaky, Carolann Valentino, Ilia Volok, Jessica Wanamaker, Mary Jane Wells, Pippa White, David Lee White, Glen Williamson, Raphael Xavier, Yokko, Ann Marie Yoo

United Solo Theatre Festival Creative Team

Artistic Director: Omar Sangare
Literary Advisor: Michael Miller
Associate Artistic Director: Ilya Khodosh
Communications Representative: Marcin Lipinski
Creative Director: Julia Kwinto
Dramaturg: Terry Tamm

United Solo Theatre Festival Related Links

United Solo Theatre Festival Quick Facts

Running Time:

#Adaire - 60 min.
2 Ruby Knockers, 1 Jaded Dick: A Dirk Darrow Investigation - 60 min.
3: Black Girl Blues - 75min.
3 MEN - 75 min.
50 Shades of DAY! - 60 min.
All Aboard - A Woman of a Certain Age Sticks Her Finger Into the Light Socket of the Universe and Invites You to Hold Hands - 40 min.
America’s Next Top: One Top’s Hysterical Take on Life Love Tools and Boxes - 55 min.
Angry Conversations With God - 80 min.
Auditions Zoe’s Auditions - 70 min.
Becoming Harriet Tubman - 60 min.
Behind the Random Denominator - 75 min.
Beneath My Fathers' Sky - 60 min.
Beyond Words - 70 min.
BIG DUMMY - 77 min.
The Biscuiteater - 65 min.
Born MYdentity - 60 min.
BRIGHT SWORDS - 65 min.
Broadway Confidential! - 45 min.
The Buffalo - 60 min.
Burnt at the Steak - 90 min.
Butoh Medea - 60 min.
Catalpa - 75 min.
Chasing Ballerinas: A Coming of Gay Story - 50 min.
Clytemnestra or the Crime – 45 min.
THE COCKWHISPERER...A Love Story - 60 min.
Daddy - 75 min.
Daggers MacKenzie - 50 min.
The Day the Sky Turned Black - 55 min.
Diary of a Madman - 70min.
Do You Know Me? - 65 min.
DORA AND ME/ YO SOY DORA - 70 min.
Doris Day: What Will Be - 45 min.
Erect but Unstable - 65 min.
An Evening with Aunt Nona - 60 min.
Finding the Light - 50 min.
FOOD - 40 min.
Fragmented - 60 min.
From a Yardie to a Yankee - 60 min.
Funnel Cake Flowers & The Urban Chameleons - 90min.
Generic Magic Realism - 60 min.
God Is in My Typewriter - 65 min.
The Good Adoptee - 90 min.
Gravity: A Tragedy - 55 min.
Groundwork - 65 min.
Hank Leaves Home - 90 min. 
He Left in the middle of the night - 60 min.
The Heart of a Gypsy Troubadour - 78 min.
Heroine - 145 min.
Houdini - 60 min.
How I Brought Peace to the Middle East: A tragicomedy - 120 min.
How to Be a Good Mom...When You’ve Got a Schizophrenic Mother for a Role Model - 47 min.
How to Draw a Nekkid Man - 85 min.
I AM ENOUGH - 70 min.
I Am Hope performed by Mia Raye Smith - 60min.
I AM THE GENTRY - 90 min.
I’mma Do Me - 47 min.
In My Own X Rated Words - 65 minutes
In the Storm of Pleasure - 45 min.
Inheritance - 45 min.
It’s About Time - 75 min.
It's Magic Time! - 20min.
Jazz and Cocktails - 60 min.
Jellybean – 75 min.
Jeremiah’s Tuesday - 60 min.
Journey to the Center of the Uterus: Adventures Infertility! - 83 min.
Kaspar Hauser: The Open Secret of the Foundling Prince - 120 min.
The Kreutzer Sonata - 75 min.
La Adelita Americana - 60 min.
La Voix Perdue - 49 min.
The last call. A micro-play from a story by Jean Cocteau - 45 min.
The Legend of Sleepy Hollow - retold by Jonathan Kruk - 55 min.
Letters to Zoey - 75 min.
A Little Drama - 70 min.
LOUISE IN CHARLESTOWN - 20 min.
Love in Action - 52 min.
Love With Leila - 60 min.
Man Finds Soul - 60 min.
The Man Inside - 35 min.
Man’s Dominion - 60 min.
Marilia - 80 min.
Marilyn-After - 90 min.
Mark Twain Turns 70, Words & Songs - 70 min.
Me Myself and Rita - 50 min.
The Mermaid Who Learned How to Fly - 60 min.
The Miracle of Long Johns - 75 min.
Mother Jones in Heaven by Si Kahn - 90 min.
MOTSWANA: Africa, Dream Again. - 30 min.
Move on the Cha-Cha’s - 50 min.
Mud Blood Baby - 70 min.
My Insane Shakespeare - 70 min.
Namely Muscles - 65 min.
NO VACANCY - 75 min.
Northern Daughter - 60 min.
Oh My Goddess! A Comedy of Biblical Proportions - 105 min.
Oh Sarah! - 60 min.
One Funny Mother: I’m Not Crazy!! - 90 min.
oranges - 45 min.
OUR FRIENDS THE ENEMY - 52 min.
Out of Focus - 80 min.
PANSY - 60 min.
Panther Hollow - 80 min.
The Particulars - 75 min.
Perch - 50 min.
Pieces of Me - 55 min.
The Presentation - 20 min.
RACHEL CALOF: A MEMOIR WITH MUSIC - 75 min.
Recollection of Innocence - 60 min.
RED FLAGS - 65 min.
A Resume For Immortality - 90 min.
A Revolution of Her Own! Deborah Samson Gannett - 45 min.
Rhonda Badonda: The Adventures of a Girl with a Pain in Her Brain - 75 min.
ROGER (not his real name) - 60 min.
Sanctuary - 70 min.
Schachner Vs. Schachner - 55 min.
Smoker - 90 min.
Some of the Side Effects - 75 min.
Stuff - 90 min.
Susan Tierney - 48 min.
Sweatshop Boogie - 45 min.
TALES FROM GERIASSIC PARK - On the Verge of Extinction - 60 min.
The Telegram - 60 min.
That Wonder Boy - 100 min.
That’s What She Didn’t Say: A True Story of Taboo, Redemption, & Musical Theatre - 75 min.
Tiananmen Annie - 75 min.
Typhoon of Tenderness - 70 min.
Uncle Philip’s Coat - 75 min.
The Unofficial Guide to Audience Watching Performance – 30 min.
Upstream Swimming - 60 min.
VIE - 75 min.
Waiting for What? - 15 min.
WALKING TOWARD AMERICA - 75 min.
Ways We Disappoint Our Parents performed by Ann Marie Yoo - 45 min
The Wedding Warrior - 45 min.
WHAT WILL PEOPLE THINK? - 60 min.
Wolf Red - 55 min.
The Woman Who Was Me - 80 min.
THE WONDER - 60 min.
Work is the Curse of the Drinking Classes performed - 75 min.
Worst.Boyfriend.Ever. - 90 min.
YEAH, THAT HAPPENED. - 60 min.
YoungGiftedandFAT - 75 min.

Price Range


See this week's prices

Audience :

Some of the shows are inappropriate for children and may contain strong language, nudity and adult subject matter.
Children under the age of 4 are not permitted in the theatre.

First Preview Date
September 18, 2014

Box Office Hours

Monday - Saturday: Noon - 6pm, Sunday: Noon - to curtain

Please Note: The Box Office will be open from Noon - 3:30pm on Sunday - December 25.
The Box Office will be closed on Monday - December 25.
The Box Office will be closed on Sunday - December 31.

There are no advance sales 1 hour before showtime!


Coat Room

None available.